POČETNA STRANICA  | TESTOVI  |  TEHNIKA  |  MOTOCIKLI  |  SPORT  |  SAVJETI  |  VREMEPLOV  |  FORUM  |  TUNING       
 

 

PREDSTAVLJENA STUDIJA O UTJECAJU KVALITETE GORIVA NA MOTORNA VOZILA I NJIHOVE PRIMJENE U RH

U prostorijama Ministarstva gospodarstva, rada i poduzetništva, u petak 28. srpnja, predstavljena je studija o utjecaju kvalitete goriva na motorna vozila i njihove primjene u Republici Hrvatskoj. Uz ministra Vukelića predstavljanju studije prisustovali su i glavni tajnik HAK-a Tomislav Družak, voditelj tehničkog sektora HAK-a Davor Georg Lisicin (voditelj projekt tima), Igor Šiško tehnički sektor HAK-a i dr. sc. Ivan Mahalec (Fakultet strojarstva i brodogradnje Sveučilišta u Zagrebu).
Ministar Vukelić je u uvodnoj riječi istaknuo da je studija izrađena za Ministarstvo gospodarstva, rada i poduzetništva kako bi se na stručan način obradila problematika goriva u voznom parku RH. "Predstavnik svih nas vozača je Hrvatski autoklub" naglasio je ministar Vukelić i time potvrdio HAK-ovu ulogu u izrađenoj studiji i prometnom razvoju RH.

Studiju o utjecaju kvalitete goriva na motorna vozila i njihove primjene u RH su po zahtjevu Ministarstva gospodarstva, rada i poduzetništva sa ciljem multidisciplinarnog pristupa izradili Hrvatski autoklub, Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije Sveučilišta u Zagrebu, Fakultet strojarstva i brodogradnje Sveučilišta u Zagrebu i Fakultet prometnih znanosti Sveučilišta u Zagrebu.

Za potrebe Studije izrađena je procjena ukupnog skupa motornih vozila, razvrstanih prema tehničkim karakteristikama, koja će tijekom 2006. godine biti u eksploataciji na području Republike Hrvatske. Navedena procjena izrađena je, uporabom određenih matematičkih modela, temeljem uzorka strukture motornih vozila koja su u razdoblju od 01.01. do 31.05. 2006. godine pristupila tehničkom pregledu vozila, odnosno kojima je ovjerena tehnička ispravnost vozila (podaci iz baze podataka Centra za vozila Hrvatske), procjene broja novih vozila u 2006. godini (procjena izvršena na osnovu podataka iz baze podataka prvoregistriranih vozila za 2005. godinu Ministarstva unutarnjih poslova i podataka iz baze podataka pojedinačno homologiranih vozila za 2005. godinu Hrvatskog autokluba), te temeljem zajedničke procjene MUP-a, HAK-a i CVH o broju vozila koja ilegalno sudjeluju u prometu i nisu obuhvaćena u prethodno navedenim bazama podataka. S obzirom da su pri projektiranju navedenih matematičkih modela uzeti u obzir svi čimbenici koji se mogu smatrati ograničavajućim, može se zaključiti da je mogućnost pogreške, odnosno eventualno odstupanje od očekivanih rezultata, svedeno na najmanju moguću mjeru.
Kakvoća goriva u Republici Hrvatskoj propisana je Uredbom o kakvoći tekućih naftnih goriva (NN 53/2006.), ali i Odlukom o određivanju godišnjih količina tekućih naftnih goriva koja se smiju stavljati u promet na domaćem tržištu, a ne udovoljavaju graničnim vrijednostima značajki kakvoće tekućih naftnih goriva propisanih Uredbom o kakvoći tekućih naftnih goriva, za razdoblje od 1. siječnja do 31. prosinca 2006. (NN 18/2006.).
Od 1.1.2006. na tržištu Republike Hrvatske više nema olovnog benzina pa je glavnim pokazateljem kvalitete motornih goriva postao najveći dopušteni sadržaj sumpora. S obzirom na njega postoje 4 osnovne vrste goriva:
1. Eurobenzini (S ≤ 50 ili 10 mg/kg) s oktanskim brojevima 95, 98 i 100,
trgovački nazivi: eurosuper 95 NS, eurosuper 95 bs, eurosuper 98 bs, eurosuper 100 bs,
prodajni lanci: INA, OMV, Tifon.
Sva ova goriva zadovoljavaju razinu dopuštenih štetnih emisija Euro 4 ili višu
i u skladu su Uredbom o kakvoći goriva (NN 53/2006),
smiju ih trošiti sva vozila pogonjena motorima sa stranim izvorom paljenja (Ottovi motori). Pritom se za motore s izravnim ubrizgavanjem benzina i siromašnom smjesom preporučuju bezsumporni benzini (oznaka bs) koji imaju do 10mg/kg sumpora u gorivu. Izbor oktanskoga boja (95 ili 98-100) treba odgovarati zahtjevima proizvođača vozila.
2. Eurodizel (S ≤ 50 ili 10 mg/kg),
trgovački nazivi: eurodizel, eurodizel bs.
prodajni lanci: INA, OMV, Tifon.
I ova goriva zadovoljavaju razinu dopuštenih štetnih emisija Euro 4 ili višu
i u skladu su Uredbom o kakvoći goriva (NN 53/2006),
smiju ih trošiti sva vozila pogonjena motorima s kompresijskim paljenjem (Dieselovi motori).
3. Benzini (S ≤ 1000) s oktanskim brojevima 95 i 98,
trgovački nazivi: super 95, super plus 98,
prodajni lanac: INA.
Ova goriva ne zadovoljavaju razinu dopuštenih štetnih emisija Euro i nisu u skladu s Uredbom o kakvoći goriva (NN 53/2006), a proizvode se na temelju Odluke Vlade (NN 18/2006).
Mogu se preporučiti vozilima s motorima sa stranim izvorom paljenja (Ottovi motori) proizvedenim do zaključno 1999. godine.
4. Dizel (S ≤ 5000 mg/kg),
trgovački nazivi: dizel, eurodizel - plavi.
prodajni lanac: INA.
Ova goriva ne zadovoljavaju razinu dopuštenih štetnih emisija Euro i nisu u skladu s Uredbom o kakvoći goriva (NN 53/2006), a proizvode se na temelju Odluke Vlade (NN 18/2006).
Mogu se preporučiti vozilima s motorima s kompresijskim paljenjem (Dieselovi motori):
· slabo održavanim vozilima proizvedenim do zaključno 1999. godine
· dobro održavanim vozilima proizvedenim do zaključno 1995. godine


Slika 1. Četiri osnovne skupine goriva na hrvatskom tržištu.
Vrlo problematičan je sadržaj sumpora od 5000 mg/kg u običnom dizelu.



Slika 2. Sadržaj sumpora od 5000 mg/kg u dizelskom gorivu koje ne odgovara Uredbi o kakvoći u 2006. g. prema odluci Vlade, u usporedbi s razinama Euro 1, 2, 3, … tijekom godina te gorivom najniže kategorije 1 prema Woldwide Fuel Charter.



Slika 3. Udjeli vozila koja mogu trošiti pojedine vrste goriva u RH u 2006. g.


Kritične godine u odnosu na službene granice početka primjene razina Euro 2 i 3 su bile 1994. i 1995. te 1998. i 1999. Pretpostavi li se da je oko 50 % pojedinačnog uvoza tih godina bilo za jednu Euro razinu više (to se može smatrati razumnim), dobiva se nesigurnost u procjeni podjele na vozila koja trebaju eurogoriva i ona ostala od najviše (+1 %) do (- 5 %).

Utjecaj goriva na rad motora
· Za trajnost i sigurnost pogona motora bitni su u prvom redu oktanski i cetanski broj goriva.
· Sumpor u gorivu utječe u prvom redu na uređaje za pročišćavanje ispušnih plinova. Visoki sadržaj sumpora u gorivu smanjuje učinkovitost i vijek trajanja ovih uređaja.
· Sumpor u gorivu također utječe i na duljinu perioda zamjene ulja u motoru. S povećanjem sadržaja sumpora smanjuju se periodi zamjene ulja kod srednjih i teških teretnih vozila i autobusa, kod kojih su inače ti periodi vrlo dugi (50.000 km). Kod osobnih vozila ovo nije izraženo u tolikoj mjeri jer je opterećenje motora puno manje, a propisani periodi zamjene ulja kraći (do 20.000 km).
· Što je viša tehnološka razina vozila, odnosno što je vozilo novije, to je veća njegova osjetljivost na kakvoću i čistoću goriva. Ovo naročito važi za Dieselove motore opremljene sustavom Common Rail.
· Uvjeti uporabe vozila često imaju znatno veći utjecaj na rad motora i sustava za pročišćavanje ispušnih plinova nego što ima gorivo. Npr. najbolji primjer je suvremeno osobno vozilo pogonjeno Dieselovim motorom s turbopunjačem, uređajem EGR za povrat ispušnih plinova u usis i sustavom za pročišćavanje ispušnih plinova s filtrom za hvatanje i izgaranje krutih čestica. Ako se ovakvo vozilo upotrebljava pretežno na kratkim vožnjama u gradu, gdje se ne stigne ni zagrijati, čađa će se sigurno nataložiti u velikim količinama u svim sustavima kroz koje prolaze ispušni plinovi. Njih treba obavezno relativno često dobro zagrijati i dobro propuhati duljim radom motora pod većim opterećenjem i pri povećanoj brzini vrtnje.
· Nerealna su očekivanja da bi se primjenom najkvalitetnijeg goriva bez sumpora (S < 10 mg/kg) mogle značajnije smanjiti emisije štetnih tvari iz tehnološki zastarjelih motora. Ta su goriva nužna za najnovije motore čiji uređaji za pročišćavanje zahtijevaju tako nizak sadržaj sumpora jer se u protivnom ne može postići njihova zahtijevana trajnost (100.000 km kod M1). Kod tih motora ova su goriva nužan preduvjet niske štetne emisije i niske potrošnje goriva tijekom uobičajenog uporabnog vijeka vozila. Kod tehnološki zastarjelih vozila upotreba ovih goriva neće dati nikakav pozitivan rezultat.


HAK

   
AUTOSPORT

Massa u problemima na testiranju

Ferrari je s postavom Felipe Massa i Kimi Raikkonen završio i posljednji dan četvorodnevnog testiranja na mokroj stazi u Vallelungi.

....................................opširnije


McLaren otkazao testiranja

McLaren će prekinuti dan ranije testiranje koje je bilo predviđeno da traje tri dana. Razlog prekida je loše vrijeme na stazi Ricardo Tormo u Španjolskoj.

....................................opširnije


MOTOCIKLI

Suzuki Intruder M1800R

Predstavljan prošle godine u Milanu i dugo očekivani motor iz porodice Intrudera M1800R konačno je stigao i na naša tržišta, zapravo u naše ruke. Prije svega bi se htjeli zahvaliti tvrtki Eurorent iz Zagreba koja nam je omogućila...

....................................opširnije


Kymco Xciting

Kada proizvod nosi oznaku Made in Tajvan, kupci obično imaju razlog za oprez. To je bio razlog da testiramo prvi Maxi skuter proizvođača Kymco koji nosi ime Xciting 500. Prvi pozitivni dojam je dizajn. Linije Xcitinga su naročito ugodne...

....................................opširnije


TEHNIKA

DETONACIJE

Do detonacije dolazi kada preskoči iskra koja izgori u blizini elektroda svjećica. Plameni val koji tada nastaje širi se po cijelom radnom prostoru i tlači još neizgorenu smjesu od koje se stvara niz novih žarišta oko kojih se šire valovi (koji inaće potiskuju klip) brzinom i do 300 – 500 m/s (kada motor radi kako treba ta brzina izgaranja iznosi 40 – 60m/s)...

....................................opširnije


ZUPČASTI REMEN

U povijesti automobilskih motora bilo je malo rješenja koja su izazvala toliko kontroverznih mišljenja, pohvala i kritika, koliko zupčasti remen. Mnogi se još uvijek zaklinju u njegova uvjerljiva svojstva, posebice tih rad i jednostavno održavanje, no brojni ga kupci ne žele u svom automobilu...

....................................opširnije


ANKETA


Rezultati

SPONZORI
VIC DANA

Kočnice za 300kn

Policajac zaustavlja vozaca:
- Ne valja vam kocnica. To ce vas kostati 300 kuna.
- Super! Za isto su mi u servisu htjeli uzeti 1.500!

<< nazad       sljedeći >>

SAVJETI

KAKO UVESTI AUTOMOBIL?

1. Prvo morate pribaviti potvrdu proizvođača, kojom se potvrđuje kojim je ECE pravilnicima ili EEC smjernicama udovoljavalo vaše vozilo u trenutku proizvodnje...

........................opširnije


KORISNI SAVJETI

Po završetku vožnje, a prije gašenja motora ključem, najprije preko odgovarajućih prekidača ugasiti...

........................opširnije


TESTOVI

MAZDA 3MPS

Ovaj novi model je sada najmoćniji u klasi, opremljen je s istim motorom kao 6MPS sa 260 konjskih snaga, obujma 2.3 litre s turbo punjačem, i 380 Nm zakretnog momenta.

........................opširnije


NOVI VOLKSWAGEN PASSAT

Zahvaljujući Auto Bleizifferu Požega, zastupniku Volkswagen vozila, ekskluzivno smo testirali novi Volkswagen Passat.
Testirali smo vjerojatno najpopularniji model 1.9 TDI od 105 konja...

........................opširnije


VREMEPLOV

FORD GT40

Povijest Forda GT 40 počela je u ranim šezdesetim, a trajala je gotovo još cijelo desetljeće. U to vrijeme otkrivena su neka nevjerovatna vozila koja su čistila konkurenciju pred sobom...

........................opširnije


MERCEDES SL 300

Mercedes-Benz SL300 je stvoren kao sportski auto čija je uloga bila u utrkama. 1952. coupe postiže impresivne rekorde u uspjesima na godišnjim bitnim utrkama...

........................opširnije


TUNING

Subaru PWRC

Popularni Subaru WRX STI C-specifikacije opće je poznat brend za auto utrke, a od sada se nudi u različitim trkaćim varijatama, ovisno o potrebi natjecanja.

........................opširnije


CHIP TUNING

Kod svake rasprave o tuningu, odnosno o preradi auta i njegovog motora kako bi se dobile bolje performanse, uvijek se spominje neka elektronika, njezina izmjena i ugradnja...

........................opširnije


 
 
Powered by Apartmani Pakoštane Drage Vrgada Vrana      © 2002-2006